Co je Silat?
Silat je tradiční bojové umění, které pochází z Malajsie. Praktikuje se také v Indonésii, Bruneji, jižním Thajsku a některých dalších zemích jihovýchodní Asie.
Je Silat použitelný při pouliční sebeobraně?
Ano, ačkoliv jde o prastaré bojové umění, je Silat velmi praktický. Hodí se nejenom pro sebeobranu na ulici, ale i pro ozbrojené složky (včetně speciálních) a je užitečný při všech konfliktních situacích. Silat vždy sloužil výhradně k boji a k sebeobraně. Přestože existuje i sportovní verze Silatu, my se věnujeme výhradně tradičnímu bojovému pojetí Silatu.
Používají se v Silatu zbraně?
Ano, v Silatu se využívá velké množství zbraní. Dokonce existuje rčení, že “beze zbraní není Silatu”. Nemůžete se bránit útokům nožem, tyčí, mačetou nebo jinou zbraní, když sami tyto zbraně neovládáte a nechápete, jaké jsou jejich možnosti z pohledu útočníka.
Cvičíme s celou řadou zbraní, jako jsou nože, karambity, boxery, mačety, meče, tyče, ohebné zbraně, vrhací zbraně atd. Řada zbraní je velmi moderních a je využívána i dalšími systémy, mnoho zbraní je velmi tradičních a specifických. Existuje však i rozsáhlá kategorie skrytých a zákeřných zbraní, se kterými se adept Silatu učí zacházet. Ty ale běžně na veřejnosti nespatříte a nenajdete je ani na Internetu.
Některé zbraně, které bývaly ještě před několika desítkami let považovány za tajné, jako např. Karambit, si “vypůjčily” jiné bojové styly a zařadily jej do svého arzenálu.
Je Silat obranný styl?
Silat obsahuje celou řadu obranných technik, ale také velké množství útočných technik a strategií. Jde o velmi přímé a agresivní bojové umění, které je vyváženou kombinací obranných i útočných technik.
Je Silat vhodný pro ženy?
Ano, Silat je rozhodně vhodný pro ženy. Na vývoji našeho stylu se podílely ženy a zanechaly v něm mnoho stop. Díky nim je náš styl velmi rafinovaný a promyšlený, hrubá síla nehraje hlavní roli. Náš styl byl vymyšlen tak, aby bylo možné porážet větší a silnější protivníky, velké množství nepřátel anebo protivníky lépe vyzbrojené.
Pokud jste velcí, silní anebo máte předchozí zkušenosti, může to být pro Vás výhodou. Není to ale podmínkou.
Podobá se Silat filipínským bojovým uměním?
Takovou otázku slýcháme poměrně často. Mnoho z nás praktikuje oboje, jak Silat, tak filipínská bojová umění, proto můžeme upřímně prohlásit, že podobnost je pouze minimální. Liší se naše pohyby, techniky, taktiky, strategie i přístup k řešení problémů. Podobnosti najdete jistě všude, vždyť všichni máme dvě ruce a dvě nohy, ale jak se říká, ďábel tkví v detailu, což v případě Silatu platí dvojnásob. Pokud však praktikujete filipínská bojová umění, může Vás Silat v mnoha ohledech obohatit a rozšířit Váš repertoár o nové přístupy a techniky.
Pokud cvičíte nějaké jiné bojové umění nebo sport, není to na závadu. Nemáme s tím žádný problém a je jenom na Vás, kam chodíte trénovat, za předpokladu, že jste se k nám přišli naučit něco nového a dodržujete obecně uznávané zásady slušného chování. Čím otevřenější bude během tréninků Vaše mysl a čím více se oprostíte od toho, co jste se učili někde jinde, tím rychleji vstřebáte to, co se budete učit u nás.
Kdo je Profesor Jak Othman?
Profesor Jak Othman je malajskou legendou, pokud jde o bojová umění. Je velmistrem (Mahaguru) sedmi bojových umění jako je Silat Harimau Berantai, Silat Tomoi, Silat Gayong Harimau atd. Vedle toho cvičil v průběhu svého života také s několika desítkami mistrů dalších stylů. Je rovněž devítinásobným mistrem Malajsie v thajském boxu.
Kromě toho je držitelem několika zápisů v Guinessově knize rekordů, je spisovatelem, režisérem a producentem, který pracoval na více než 500 hodinách dokumentární a televizní tvorby. A v neposlední řadě je rovněž univerzitním profesorem. Prof Jak Othman pravidelně navštěvuje Českou republiku, aby nám pomáhal v rozvoji našich znalostí tradičních malajských bojových umění.
Kdo vede výuku v České republice?
Výuku vede Antonín Nowak, který je historicky prvním a jediným instruktorem tradičního Silatu ve střední Evropě. Je certifikován pro výuku zbraní jako je Belati (nůž), Karambit, Lawi Itik, Sundang Terus, Sundang Keris, Lading Utara atd., ale také pro výuku boje holýma rukama Pukulan a Kuncian. Antonín Nowak je přímým žákem velmistra Jaka Othmana, u kterého se vzdělává po řadu let. Bojovým uměním se věnuje již 37 let.
Kde a jak probíhají tréninky?
Pravidelné skupinové i soukromé tréninky probíhají ve Zlíně. Vyhýbáme se cvičení v tělocvičně a cvičíme výhradně venku v přírodě. Naší tělocvičnou je zpravidla les nebo louka. Cvičíme po celý rok a za jakéhokoliv počasí. Místo pro tréninky se často mění. Pokud si chcete s námi zacvičit, konkrétní místo a čas se dozvíte na telefonním čísle uvedeném v kontaktech na tomto webu.
Co si mám s sebou přinést na trénink?
Oblečte se tak, abyste se mohli ušpinit a umazat, aby nevadilo, pokud si oblečení nějakým způsobem poškodíte a v neposlední řadě se oblečte tak, aby to odpovídalo ročnímu období i konkrétnímu počasí v den, kdy jdete na cvičení. V létě bývá horko, v zimě chladno. Někdy silně prší nebo sněží. Příroda je nemilosrdná, počítejte s tím.
Vhodným oblečením jsou třeba maskáče nebo tepláky. Tradiční uniformy pro Silat používáme jen vzácně a jejich vlastnictví nebo nošení na trénink není podmínkou.
Nemusíte si s sebou brát žádné zbraně, ani ostré, ani cvičné, ani žádné pomůcky, jako rukavice, chrániče, lapy atp. Všechno zajistíme my. Místo toho si raději vezměte dostatek pití, pokrývku hlavy a kvalitní obuv, případně cokoliv dalšího uznáte za vhodné pro Váš komfort.
Pokud jedeme učit Silat k Vám, třeba formou semináře, je jenom na Vás, jaké prostory pro cvičení zajistíte a zda se bude cvičit vevnitř nebo venku. Všechno je na domluvě.
Ze všech nejdůležitější věc, kterou byste si s sebou měli na trénink přinést, je pokora, skromnost, slušné vychování a chuť se učit novým věcem. Bez těchto vlastností se u nás neobejdete.
Pokud Vám cokoliv není jasné nebo chcete vědět víc, zavolejte nám.